Uzależnienie dziecka od Internetu
uzależnienie dziecka od internetu

Niemal każdy z nas spędza dziennie przed komputerem przynajmniej kilka godzin, nie inaczej jest w przypadku dzieci i młodzieży. Gry, serwisy społecznościowe, YouTube – tego typu rozrywka potrafi wciągnąć i pozwala rozprawić się z nudą. Jak zatem rozpoznać, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy uzależnienia dziecka od sieci?

Jak się okazuje, sam czas spędzony w sieci nie jest głównym wyznacznikiem uzależnienia. Oczywiście, nie możemy tego czynnika bagatelizować. Uznaje się, że przed komputerem powinniśmy spędzać maksymalnie 4 godziny dziennie. Przekroczenie tego czasu sprawia, że mózg dziecka szybciej się męczy, obraz wypływający z monitora go nuży, a pamięć zaczyna szwankować. Znaczenie mają także same treści, które odbierają dzieci, właśnie dlatego tak duże znaczenie ma w tym przypadku kontrola rodzicielska.

Jak rozpoznać uzależnienie od sieci?

Musimy obserwować zachowanie naszego dziecka. Nadmierne zaangażowanie może być pierwszym sygnałem. Jak się to objawia? W momencie, gdy prosimy dziecko o wyłączenie komputera, a ono zaczyna nas ignorować bądź odpowiadać agresywnie, to możemy mieć już pierwsze podejrzenia. Ponadto, dziecko uzależnione do sieci bardzo często ma kłopoty z koncentracją, nie jest w stanie wyłączyć gry na prośbę rodzica, a wręcz przeciwnie, intensywnie błaga o przynajmniej jeszcze jedną rozgrywkę, a przy tym przestaje odpowiadać na uwagi. Rodzic może odnieść wówczas wrażenie, że jego słowa nie docierają do dziecka, gdyż pozostaje ono w wirtualnym świecie. Wszystko to w późniejszym czasie przekłada się na problemy ze snem, ciągłym zmęczeniem, a konsekwencji ze znacznym pogorszeniem wyników w nauce. Co więcej, dziecko może nawet przestać wykonywać codzienne czynności, np. jeść, ponieważ przymus grania będzie dla niego ważniejszy.

O diagnozowaniu uzależnienia o sieci możemy dowiedzieć się więcej na stronie http://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/siecioholizm/uzaleznienie-od-internetu/.

Jak walczyć z uzależnieniem od gier i Internetu?

Wiele zależy od stopnia uzależnienia oraz relacji w rodzinie. Jeżeli rodzic ma dobry kontakt z dzieckiem, to możliwe, że wystarczy poświęcić mu więcej uwagi, porozmawiać z nim o problemie i po prostu spędzać z nim czas, pokazując mu inne formy rozrywki. Jeżeli jednak uzależnienie rozwija się od dłuższego czasu, to możliwe, że konieczna będzie wizyta u psychologa dziecięcego. Bardzo prawdopodobne, że skieruje on dziecko do poradni leczenia uzależnień. Na taką terapię rodzice powinni wybrać się wspólnie z dzieckiem. Czas leczenia jest zależny od indywidualnego przypadku, niekiedy trwa zaledwie kilka tygodni, kiedy indziej tez okres może wynosić nawet powyżej roku.